Takozvane tipične sheme iz Vikinškog doba bi mogle biti gemoetrijski oblici kufskog pisma. Istraživači sa Univerziteta u Upsali pokazali su da se reč „Alah” pojavljuje na delovima odeće koji su pronađeni u pogrebnim brodovima na više mesta širom Skandinavije. Tkanina pronađena u Birki, Švedska, samo je jedan od primera.
Anika Larson, arheolog pri Univerzitetu u Upsali, kaže da je pretpostavka da su objekti sa istoka pronađeni u vikinškim humkama plod pohare i trgovine pogrešna. Natpisi se pojavljuju na tipičnim odevnim predmetima iz Vikinškog doba, a vide se i na sačuvanim prikazima Valkirja.
Tokom pripreme izložbe o Vikinzima za Muzej u Enkepingu (Enköping), Švedska, istraživači su otkrili da se na tekstilu pojavljuje drevno arapsko pismo, i da su reči „Alah” i „Ali” ispisane na više mesta. Kufsko pismo se pojavljuje u centralnoj Aziji, na mozaicima grobnica i mauzoleja koji datiraju iz Vikinškog doba. Isto pismo ispisano je na pogrebnim kostimima iz Vikinškog doba koji su pronađeni u Birki i Staroj Upsali.
„Pretpostavlja se da su vikinški pogrebni običaji bili pod uticajem islama”, kaže Larson. „Fini odevni predmeti od egzotičnih tkanina teško da oslikavaju svakodnevni život pokojnika. Radije, valja pretpostaviti da su oni prikaz vrednosti zagrobnog života. ”
U svojim prethodnim istraživanjima, Larson je ukazala na sveprisutnost istočnih tkanina u grobnicama iz Vikinškog doba. U pogrebnim brodovima iz Valsgerdea (Valsgärde), istočno od Stare Upsale, tkanina sa istoka ima mnogo više nego vune i lana. Analiza materijala, kao i tehnika tkanja i dizajna, sugeriše uticaj drevne Persije i centralne Azije.
„U Kuranu se navodi da stanovnici raja nose svilenu odeću, što bi, zajedno sa inskripcijama, moglo da objasni sveprisutnost svile u grobnicama iz Vikinškog doba. One su jednako zastupljene i u grobnicama muškaraca i žena”, kaže Larson.
Podsetimo, pre dve godine je u ženskoj grobnici u Birki otkriven vikinški prsten sa inskripcijom „za Alaha” .
Priredila: Ulmawen
Fotografije: Anika Larson