Nedavno arheološko otkriće u dolini Tjorsardalur [Þjórsárdalur], južni Island, služi kao podsetnik da je veliki deo istorije Vikinškog doba na Islandu još uvek nepoznanica. Farma koju je otkrio Bergur Tor Bjernson [Bergur Þór Björnsson] iz Skridufela [Skriðufell], po svoj prilici je napuštena posle erupcije vulkana Hekla 1104. godine.
Kao i pređašnji arheolozi-amateri, i Bjernson se vodio idejom da nalazišta samo čekaju da budu otkrivena. On je rekao lokalnim medijima da je njegov pradeda, koji je takođe bio zemljoradnik u Skridufelu, locirao dvadeset farmi za koje se veruje da ih je zadesila ista sudbina kao i ovu.
Amulet Torovog čekića od peščara
Na farmi je, pored ostalog, pronađen i amulet Torovog čekića, izrađen od peščara. Njegov pronalazak je od izuzetnog značaja: naime, ovo je tek drugi amulet Torovog čekića napravljen u kamenu za koji se do sada zna.
Erupcija Hekle 1104. godine
Zna se da je erupcija vulkana Hekla 1104. godine došla glave velikom broju farmi u dolini Tjorsardalur. Gust pepeo i lava potpuno su uništili nekada plodno poljoprivredno zemljište. Istoričari znaju za dvadeset farmi koje su napuštene posle erupcije – ova novopronađena je dvadeset prva.
Rekonstrukcija farme Steng
Steng [Stöng] je bila jedna od farmi koju je zadesila takva sudbina. Godine 1974, urađena je njena rekonstrukcija, malo južnije nego što se originalno nalazila (Gjáin).
Originalno je bila sazidana duboko u dolini, ali su erupcije uništile obradivo zemljište oko nje. Jedna po jedna, sve farme su naposletku napuštene.
Priredila: Ulmawen
Izvor: https://icelandmag.is/article/archaeological-find-thjorsardalur-viking-age-farm-destroyed-1104-hekla-eruption